СтатистикаПро роботу бібліотеки МШВ № 1 Дубровицької ЦСПШБ за 2013 рік

Бібліотека МШВ № 1 – центр інформаційної, бібліографічної та виховної роботи з дітьми.

 1.Робота бібліотеки спрямована на розв'язання таких завдань:

За допомогою комп’ютера та книги формувати у молодого покоління почуття патріотизму, гуманізму, виховувати гідних громадян своєї країни, всебічно розвинених, з високими моральними якостями. Також виховувати у читачів – дітей інформаційну культуру, навчити  орієнтуватися у потоці інформації, заохочувати  їх до самостійного  пошуку інформації в Інтернеті  та привернення уваги  батьків , вчителів  та інших  представників громадськості до діяльності бібліотеки у процесі збирання та акумулювання інформації та її проблемних питань.

2. Організація обслуговування читачів

Основні показники діяльності бібліотеки:

Кількість читачів всього – 437,

 з них  читачів до 15 років – 255,

Кількість відвідувань  - 5095,

З них   читачами  - дітьми – 3302

Середнє відвідування11.7

Середнє відвідування читачами – дітьми13.0

Книговидача всього – 9540,

З них видано: книг – 3569, підручників – 5345, періодичних видань – 223, електронних виданнь– 403. За  мовами: українською – 9237, російською мовою – 303

Середня читанність- 22           

Книговидача читачам – дітям – 6389

З них видано: книг – 3126, підручників – 2755, періодичних видань – 174, електронних видань – 334. За мовами: українською – 6151, російською - 238 .

Середня читанність у читачів – дітей– 25

 При бібліотеці  діє гурток юних любителів книжок «Книжковий  Айболить»( 12 членів гуртка ).             

3. Формування, організація, використання бібліотечного фонду

 Значне місце відвожу поповненню книжкових фондів. На сьогоднішній день, систематичне комплектування бібліотечного фонду бібліотеки художньою, довідковою,  методичною літературою проводиться обласною юнацькою бібліотекою, районною бібліотекою, управлінням освіти, молоді і спорту і за рахунок платних послуг. Щороку в бібліотеці проводиться акція “Подаруй книгу бібліотеці”. По мірі надходження літератури своєчасно проводжу її облік.

У 2013 році бібліотека отримала: від обласної юнацької бібліотеки – 12 примірників, від районної бібліотеки – 681 примірник, подаровані – 121 примірник, закуплені за платні послуги – 39 примірників.

Рух книжкового фонду:Було на 01.01.2013 р. – 17473 примірників, надійшло протягом року – 862 примірники, вибуло – 439 примірників. Є на 01.01.2014 р. – 17896    примірників. З них: книги – 12929, підручники – 4854, періодичні видання – 102, електронні видання – 11.

 За мовами : українською – 12977, російською – 4918, іншими мовами – 1

Книгозабезпеченість – 41.0

Обертаність– 0.53

Книгозабезпеченість читачів – дітей– 51.0

Обертаність у читачів – дітей– 0.50

У 2013 році отримували такі періодичні видання: журнали – « Щедрику – ведрику»,

« Шкільна бібліотека»; газети – « Голос України», « Дубровицький вісник», « Рівненський регіон».

Передплачено на 2014 рік « Шкільна бібліотека»; « Дубровицький вісник».

Каталоги і картотеки: картотека з краєзнавства; картотека підручників;  картотека періодичних видань (журналу « Шкільний бібліотечно- інформаційний центр, газети «Дубровицький вісник»), алфавітний каталог.

   Тематичні  теки:

« Народознавство », « Краєзнавство », « Корисні Інтернет – сайти »,  « Бібліотека інформує », ««Малечі про знайомі речі », « Поради до часу », « Абетка безпеки від бібліотеки », « Правила користування бібліотекою »,  « Інформація на всі випадки життя », « На допомогу вчителю », « Методика, пошук, досвід », « Нормативна докумннтація », «Виховні заходи »   та інші.

   4. Довідково – бібліографічна та інформаційна діяльність.

По системі Ірбіс створені власні МШВ № 1  електроні бази даних: книги, підручники, краєзнавство,  реєстрація читачів ). Обсяг електронних баз даних –  52165, з них власних записів у електронному каталозі – 847 ( книги, краєзнавчі книги, підручники ) і база даних реєстрації читачів - 437

Видаються  тематичні, уточнюючі, фактографічні, адресно – бібліографічні довідки ( кількість виданих  довідок  - 431 ),   проводяться консультації біля алфавітного каталогу.

5. Інформатизація бібліотек. Впровадження нових технологій.

   В бібліотеці працює комп’ютер, принтер. Придбано за платні послуги цифровий фотоапарат. Комп’ютер підключено до мережі Інтернет. Бібліотекар працює  і далі працюватиме над формуванням електронних ресурсів і їх популяризацією.

  6.Зовнішня діяльність бібліотеки .

   Бібліотека співпрацює з управлінням  освіти, молоді та спорту Дубровицької РДА, педагогічним колективом ЗОШ № 1 I-  IIIступенів, читальним залом районної бібліотеки, районною бібліотекою для дітей .  Постійно приймаю участь в засіданнях педагогічної ради школи, нарадах при директору, батьківських зборах. Теми виступів на педагогічних радах :

«Спільна роботабібліотекаря і педагогів школи у національному вихованні учнів школи», « Стан підручників. Забезпечення підручниками учнів школи». Постійно надається допомога учням і вчителям у підготовці до олімпіад, предметних тижнів, виховних заходів, класних годин. Створені і постійно поповнюються течки « На допомогу вчителю »  в текстовій і електронній формах. Учні і вчителі  постійно інформуються про нові надходження до бібліотеки.

7. Підвищення професійної культури.

Бібліотекар Пляшко Валентина Оверківна, 1962 року народження, освіта вища, IIкатегорія (пройшла атестацію в березні 2013 року ), стаж бібліотечної роботи – 13 років, працюю на повну ставку.

В обслуговувані користувачів  постійно запроваджую інноваційні форми і методи бібліотечної роботи.  Постійно працюю над підвищенням свого фахового рівня, займаюся самоосвітою, слідкую за новинами, що з’являються у газетах « Освіта України», інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України, приймаю участь  у бібліотечних семінарах, практикумах , нарадах на теми :« Бібліотека як організатор доступу до краєзнавчої діяльності », « Організація в бібліотеках пунктів доступу громадян до  інформації органів влади », « Бібліотека– серце інформаційного суспільства » « Планування  і звітність бібліотек. Основні завдання і напрямки роботи бібліотеки на календарний рік ».          

 Підвищення кваліфікації  Рівненський факультет НАКККіМ, 13.05 2013 р.,    тема :

 « Інноваційна діяльність бібліотек ».

8. Адміністративно – управлінська діяльність.

Інструктивне забезпечення діяльності бібліотеки : закон України про бібліотеки і бібліотечну справу – є, паспорт бібліотеки – є, посадова інструкція – є, інструкція про порядок доставки, комплектування та облік літератури – є, положення про публічно – шкільну бібліотеку – є, положення про платну діяльність – є, правила користування бібліотекою і книгою – є, регламент послуг – є, інструкція по охороні праці  - є. ведеться облік книжкового фонду в електронній формі  (система Ірбіс ), ведеться алфавітний каталог і краєзнавча картотека, ведеться книга сумарного обліку бібліотечного фонду, інвентарні книги ( книги і підручники ), щоденник роботи бібліотеки.

9. Розвиток матеріально – технічної і технологічної бази.

Бібліотека загальною площею 83. 9 кв.м. З них : для зберігання фондів ( підручників ) – 12. 1 кв.м..;  для обслуговування користувачів – 71.8 кв. м. (абонемент і читальний зал на 8 місць ). Бібліотечне обладнання : стелажі – 12, кафедра видачі – 1, столи – 5, книжкові шафи – 4, каталожна шафа -1.

   Зроблено поточний ремонт. Приміщення опалюється централізовано ( тепло – комунальне підприємство « Тепло сервіс» ).

Платні послугиу 2013 році -  1413 грн., які використані на потреби бібліотеки

( закуплено книги на суму 510 грн. ,  господарські витрати – 903 грн.).

   Усю роботу я проводжу згідно річного плану бібліотеки та перспективного плану школи. . В обслуговуванні читачів та популяризації книги використовую різноманітні форми роботи, постійно впроваджую інноваційні технології.       Книжкові виставки є однією  найбільш поширеною формою популяризації книги.

  Були оформлені такі  виставки:

«Новорічна мозаїка » - виставка – вернісаж, « Дорога долі, дорога болю » ( до 75 – річчя від дня народження В. Стуса ), « Живи, Україно ! » ( до дня Соборності України ), « У кожній казці – мудрості перлина » ( до 385 р. від дня народження Шарля Перро ), « Червоне і чорне – хроніка 20 ст.» ( до 230 р. від дня народження Стендаля ), « Людина. Поет. Актор. » ( до 75 р. від дня народження В. Висоцького ), « Голокост – шрам на серці » ( до Міжнародного дня памяті Голокосту ), « Крути : сум і біль, і вічна слава…»        ( до 95 р. битви під Крутами ), « Основоположник жанру науково – фантастичного роману » ( до 185 р. від дня народження Жюль Верна ), « Ти  - вічний біль, Афганістан », « Т.Г. Шевченко  - український поет, художник, мислитель », « Поезія – це неповторність, поезія – це дотик до душі » ( до Дня поезії ), « Чорнобиль. Загублений світ», « Нам книги про війну розкажуть ( до Дня перемоги ), « Курити – здоров’я губити » ( виставка – застереження ), « Для допитливих малят – сто секретів про звірят » ( виставка – запитання ), « Література проти війни » ( до дня Скорботи і вшанування пам’яті жертв у Великій Вітчизняній війні ), « Українська держава та її національна символіка » ( до дня Державного прапора України ), « Живи моя державо, Україно ! » ( виставка – огляд газетних і журнальних публікацій до Дня Незалежності ), « Перший день осені – незабутній » ( до Дня Знань ),              « Бібліотекар радить – читач вибирає » ( виставка нових надходжень ), « Той, що віддав серце дітям » ( до 95 р. від дня народження В. Сухомлинського ),           « Цей дивосвіт – бібліотека » ( до Всесвітнього дня бібліотек ), « Козацтво – слава України і гордість наша всенародна » ( до Дня українського козацтва ), « Кращий читач бібліотеки » ( виставка – бенефіс ), « Пам’ятаємо минуле заради майбутнього » ( до Дня пам’яті жертв голодомору 1932 – 33 рр. ),              « СНІД. Знати, щоб не оступитися » ( до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом ), « Подорожуючи сторінками творчості » ( книжкові виставки до ювілейних дат у 2013 році від дня народження українських і зарубіжних поетів і письменників : В. Сосюри, С. Васильченка, О. Толстого, Д. Байрона, Л. Забашти, Н. Забіли, О. Гончара, Л. Толстого, І. Тургенєва, М. Носова, І. Нечуя – Левицького, О. Кобилянської, Г. Квітки – Основ’яненка, О. Олеся,   Б. Грінченка, М. Хвильового, М. Яновського, М. Вовчка ).

Постійно діючі виставки :

“Моя країна – Україна », « Мій коханий рідний краю », « Буду я навчатися мови золотої », «Все для вчителя”, « Письменники Рівненщини – дітям »,          « Про все цікаве на планеті читай в журналі і газеті», « Людина і закон »,         « Подаровані книги», « Знайомтеся - нові книги», « Енциклопедії про все на світі» , оформлена розгортка про шкідливі звички, реферати на різні теми.

Тематичні полички та куточки:

« Історія України в романах », « Здоровя – дитини,  богатство родини »,         « Національна символіка України », « Звичаї та обряди нашого народу»,  «Історія української культури », « У письменника – ювілей», « До знаменних і пам’ятних дат» , « Бібліотечний вісник» та інше.

Підбирається необхідна література для повідомлень. У нагоді стають тематичні папки з підібраним матеріалом за різноманітними темами.

Проведення масових заходівбібліотека спрямовує до відзначення знаменних і пам’ятних дат із життя суспільства, ювілейних дат письменників і поетів, реалізації державних, обласних програм, районної програми національного виховання учнівської молоді Дубровиччини з впровадженням інноваційних технологій.       

Заходи, свята, проведені у 2013 році«  Книзі слава ! В ній розвага, втіха і забава »,  « Як не любити зими сніжно – синьої», вересневі зустрічі « Подорож до країни книга », « Мовні перлини для кожної дитини », посвята у читачі « Нам все про все розкажуть книги », « Пам'ять подвигу » ( до Дня перемоги ),  зустріч з поетесою Л.С. Шевело  ; бібліографічні огляди : « Я долю вибрала свою » ( до дня народження Л.Українки ),  « Із книжок про війну, про бої ми читаєм » ( до Дня Перемоги ) ; бібліотечні уроки : « Правила користування бібліотекою і книгою», « Періодичні видання для дітей »,  « Подорож у країну казок Г.Х.Андерсена », « Книга і комп’ютер », « Чорнобиль - біль і пам'ять вічні »; інформування : « Голокост -  шрам на серці »  ( до Міжнародного дня пам’яті Голокосту ), « Від сопілки – до слова, від слова – до мови » ( до Дня рідної мови ); вікторини: « Що ми знаємо про бібліотеку й книгу ? », « У кожній казці – мудрості перлина » ( до 385 р. від дня народження Шарля Перро ) ; конкурси :    « Найкращий читач України 2013 », конкурси дитячого малюнка  : « Вчимося у Шевченка », « Зимові пейзажі », « Ти на землі – Людина »     ( до Дня довкілля ), конкурс декламаторів « Поетичний вінок Кобзареві » ;  літературне голосне читання   « Година книголюба» ;  бесіди : « Корисні Інтернет  - сайти для дітей », « Література для читання влітку », « Як вибирати книгу » ; година спілкування « Знай закон замолоду » ( до дня Конституції України ), диспут натему : « Культурна людини. Яка вона є ? », розмова в колі з учнями « Що я знаю про символи моєї держави ? », брей – ринг   « Знавці бібліографії » . В бібліотеці організовано роботу із залучення дітей до ремонту книг.  При бібліотеці  діє гурток юних любителів книжок «Книжковий  Айболить»( 12 членів гуртка ).

Перелік публікацій в ЗМІ : Статті в газеті « Дубровицький вісник » № 12 2013 р. « Як не любити зими сніжно – синьої » і   « Найкращий читач України 2013 », № 47 2013 р               

Використання найсучасніших інформаційних технологій в усіх сферах діяльності бібліотеки дозволить вивести  інформацвйно -  бібліотечне обслуговування нашої бібліотеки  на якісно новий рівень.

                                                                  Бібліотекар МШВ № 1 Пляшко В.О.